آیا دانش آموزان می توانند مقاله معتبر علمی بنویسند؟
  برگشت

آیا حیوانات نیز مانند انسان باهوشند و می توانند معماهایی انسانی را حل نمایند؟

مقاله حاضر که در مجله Biology Letters  منتشر و در پایگاه داده NCBI نمایه شده است درخصوص نتایج مطالعه ­ای است که در کلیسای نورمن واقع در جنوب غربی انگلیس بر روی زنبور عسل انجام گرفته است. در این تحقیق، آزمایش­ها بصورت بازی هایی بود که برای کودکان 10 ساله طراحی گردید. آنها سوالات را پرسیدند، فرضیه ها پاسخ داده شدند و نتایج تجزیه و تحلیل گردید. همچنین آن کودکان اشکال را با مداد رنگی روی کاغذ ترسیم نمودند.

این پژوهش در کمال تعجب نشان داد که زنبورها می توانند یک معمای انسانی را حل کنند و این بدان معنی است که آنها واقعاً باهوش­تر از آنچه که قبلاً تصور می­شد هستند و انسان ها ممکن است با زنبورها ارتباطی داشته باشند. اگر زنبورها به نوعی مانند ما باشند، پس درک آنها می تواند به ما در درک بهتر خود کمک کند.

نتیجه­ ای که از این تحقیق بدست آمد بیانگر آن بود که زنبور­ها می توانند از ترکیب رنگ­ها و فاصله مکانی، تصمیم گیری نمایند که کدام طیف از رنگ گل­ها تا علوفه­ ها را انتخاب نمایند. نتیجه مهم دیگری که از این تحقیق بدست آمد این بود که علوم بسیار سرگرم کننده و مهیج اند زیرا که  شما باید به انجام کارهایی بپردازید که قبلاً هیچ کس انجام نداده است.

                                                                                                                      دکتر شهاب خاقانی- مدیرتسهیلات باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان

علاقه مندان جهت دسترسی به  اصل مقاله به زبان اصلی به آدرس زیر مراجعه نمایند.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3061190/


فایلهای پیوستی :

فایل مربوط به ' اصل مقاله به زبان اصلی ' را از اینجا دانلود کنید
فایل مربوط به ' توضیحات مختصرمقاله ' را از اینجا دانلود کنید
کد خبر:    2233
تاریخ درج خبر:    ۱۳۹۹/۰۲/۰۶- ۱۲:۵۱         تاریخ آخرین ویرایش خبر:    -